Rubycon 400WA47MEFCGC18X20
400WA47MEFCGC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
400WA47MEFCGC18X20
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400WA47MEFCGC18X20.pdf
Availability of 400WA47MEFCGC18X20
QUANTITY
400WA47MEFCGC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400WA47MEFCGC18X20
Internal Part NumberEIS-400WA47MEFCGC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400WA47MEFCGC18X20
Related Links400WA47ME, 400WA47MEFCGC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400WA47MEFCGC18X20 Details Description
Related parts for 400WA47MEFCGC18X20
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R PAR MPWR 24SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A datasheet.pdf