Rubycon 400WXA22MEFCGC16X20
400WXA22MEFCGC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
400WXA22MEFCGC16X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400WXA22MEFCGC16X20.pdf
Availability of 400WXA22MEFCGC16X20
QUANTITY
400WXA22MEFCGC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400WXA22MEFCGC16X20
Internal Part NumberEIS-400WXA22MEFCGC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current187mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400WXA22MEFCGC16X20
Related Links400WXA22M, 400WXA22MEFCGC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400WXA22MEFCGC16X20 Details Description
Related parts for 400WXA22MEFCGC16X20
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf