Rubycon 400WXA4.7MEFC10X9
400WXA4.7MEFC10X9 picture photo
Mfg. Part Number
400WXA4.7MEFC10X9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400WXA4.7MEFC10X9.pdf
Availability of 400WXA4.7MEFC10X9
QUANTITY
400WXA4.7MEFC10X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400WXA4.7MEFC10X9
Internal Part NumberEIS-400WXA4.7MEFC10X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current49mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400WXA4.7MEFC10X9
Related Links400WXA4., 400WXA4.7MEFC10X9 Datasheet, Rubycon Distributor
400WXA4.7MEFC10X9 Details Description
Related parts for 400WXA4.7MEFC10X9
CONN MDR RECEPT 14POS R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 76POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V HORZ T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN WITH 90W FB datasheet.pdf
RES 4.70 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf