CTS Electronic Components 402F1601XIAR
402F1601XIAR picture photo
Mfg. Part Number
402F1601XIAR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F1601XIAR.pdf
Availability of 402F1601XIAR
QUANTITY
402F1601XIAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F1601XIAR
Internal Part NumberEIS-402F1601XIAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)300 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F1601XIAR
Related Links402F16, 402F1601XIAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F1601XIAR Details Description
Related parts for 402F1601XIAR
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 137-274V datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 400V TO-94 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf