CTS Electronic Components 402F1601XIJR
402F1601XIJR picture photo
Mfg. Part Number
402F1601XIJR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 9pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F1601XIJR.pdf
Availability of 402F1601XIJR
QUANTITY
402F1601XIJR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F1601XIJR
Internal Part NumberEIS-402F1601XIJR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance9pF
ESR (Equivalent Series Resistance)300 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F1601XIJR
Related Links402F16, 402F1601XIJR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F1601XIJR Details Description
Related parts for 402F1601XIJR
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 400A 1250V 1/110 AR CU datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
SITE LICENSE TURBO DECODER XP2 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN INSERT 8POS SMT SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf