CTS Electronic Components 402F16022IJR
402F16022IJR picture photo
Mfg. Part Number
402F16022IJR
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 20ppm 9pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F16022IJR.pdf
Availability of 402F16022IJR
QUANTITY
402F16022IJR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F16022IJR
Internal Part NumberEIS-402F16022IJR
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance9pF
ESR (Equivalent Series Resistance)300 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F16022IJR
Related Links402F16, 402F16022IJR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F16022IJR Details Description
Related parts for 402F16022IJR
TWEEZER FLAT WAFER 27 4.92" datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG GRAY 500' datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W T18 datasheet.pdf
37POS LONG JACK SCREW UNC-4-40 datasheet.pdf