CTS Electronic Components 402F27011CDR
402F27011CDR picture photo
Mfg. Part Number
402F27011CDR
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F27011CDR.pdf
Availability of 402F27011CDR
QUANTITY
402F27011CDR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F27011CDR
Internal Part NumberEIS-402F27011CDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F27011CDR
Related Links402F27, 402F27011CDR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F27011CDR Details Description
Related parts for 402F27011CDR
IC REG LDO 12V 0.25A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A DPAK datasheet.pdf