Sullins Connector Solutions ABM40DTBT-S189
ABM40DTBT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ABM40DTBT-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ABM40DTBT-S189.pdf
Availability of ABM40DTBT-S189
QUANTITY
ABM40DTBT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM40DTBT-S189
Internal Part NumberEIS-ABM40DTBT-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM40DTBT-S189
Related LinksABM40DT, ABM40DTBT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM40DTBT-S189 Details Description
Related parts for ABM40DTBT-S189
CONN HEADER 18POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf