CTS Electronic Components 402F37412IDT
402F37412IDT picture photo
Mfg. Part Number
402F37412IDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 37.4000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F37412IDT.pdf
Availability of 402F37412IDT
QUANTITY
402F37412IDT Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F37412IDT
Internal Part NumberEIS-402F37412IDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F37412IDT
Related Links402F37, 402F37412IDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F37412IDT Details Description
Related parts for 402F37412IDT
FUSE SEMICONDUCTOR 30A 250V FAST datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
BUZZER MAGN 12V 2.4KHZ PCB datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 60 POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
GSM/HSPA datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf