CTS Electronic Components 402F3741XILR
402F3741XILR picture photo
Mfg. Part Number
402F3741XILR
Brief Description
Crystal 37.4000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F3741XILR.pdf
Availability of 402F3741XILR
QUANTITY
402F3741XILR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F3741XILR
Internal Part NumberEIS-402F3741XILR
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F3741XILR
Related Links402F37, 402F3741XILR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F3741XILR Details Description
Related parts for 402F3741XILR
TERM SOLDER TURRET .067".115"L datasheet.pdf
LABEL LSR POLY SIL 2.00 X 1.00" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28TSSOP datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf