CTS Electronic Components 403C11E16M00000
403C11E16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
403C11E16M00000
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
403C11E16M00000.pdf
Availability of 403C11E16M00000
QUANTITY
403C11E16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 403C11E16M00000
Internal Part NumberEIS-403C11E16M00000
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)403C11E16M00000
Related Links403C11E, 403C11E16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
403C11E16M00000 Details Description
Related parts for 403C11E16M00000
IC REG MULT CONFG ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 7A TO-3PF datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.100"" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT M8 datasheet.pdf
ANT CHIP CMPCT WDE BND 2.45GHZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf