CTS Electronic Components 403C35D16M00000
403C35D16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
403C35D16M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
403C35D16M00000.pdf
Availability of 403C35D16M00000
QUANTITY
403C35D16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 403C35D16M00000
Internal Part NumberEIS-403C35D16M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information403 Series RoHS Cert
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series403
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)403C35D16M00000
Related Links403C35D, 403C35D16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
403C35D16M00000 Details Description
Related parts for 403C35D16M00000
RES SMD 330K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 132.3VC DO204AC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3.3V DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
IC GPS BASED TIMING MOD (TCXO) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/04/180 3.5 BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf