CTS Electronic Components 403C35D19M66080
403C35D19M66080 picture photo
Mfg. Part Number
403C35D19M66080
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
403C35D19M66080.pdf
Availability of 403C35D19M66080
QUANTITY
403C35D19M66080 Order Process
Ship out your order
Specifications of 403C35D19M66080
Internal Part NumberEIS-403C35D19M66080
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information403 Series RoHS Cert
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series403
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)403C35D19M66080
Related Links403C35D, 403C35D19M66080 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
403C35D19M66080 Details Description
Related parts for 403C35D19M66080
CONN HEADER 10POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 135MA SOT89-5 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 80A 0.75 MOHM datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 50POS SMD KEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf