United Chemi-Con EKMQ451VSN271MR40S
EKMQ451VSN271MR40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ451VSN271MR40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMQ451VSN271MR40S.pdf
Availability of EKMQ451VSN271MR40S
QUANTITY
EKMQ451VSN271MR40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ451VSN271MR40S
Internal Part NumberEIS-EKMQ451VSN271MR40S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ451VSN271MR40S
Related LinksEKMQ451VS, EKMQ451VSN271MR40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ451VSN271MR40S Details Description
Related parts for EKMQ451VSN271MR40S
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 30POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERS TOP PLUNGER datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMAJ datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO214AA datasheet.pdf