Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE340R
RNCF0805BTE340R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE340R
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE340R.pdf
Availability of RNCF0805BTE340R
QUANTITY
RNCF0805BTE340R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE340R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE340R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE340R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE340R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE340R Details Description
Related parts for RNCF0805BTE340R
CONN CAP REAR 12POS UNIV-MNL II datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM COMPARTMENT LID 72X311X20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/2-48" datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 350VAC 100VDC datasheet.pdf