| Internal Part Number | EIS-4046AB51K01417 | |
| Standard Package | 128 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials | |
| Series | - | |
| Shape | Square | |
| Thickness - Overall | 0.118" (3mm) | |
| Width | 0.118" (3mm) | |
| Length | 14.17" (360mm) | |
| Adhesive | Pressure Sensitive Adhesive (PSA) | |
| Temperature Range | -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C) | |