CTS Electronic Components 405I35B20M00000
405I35B20M00000 picture photo
Mfg. Part Number
405I35B20M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
405I35B20M00000.pdf
Availability of 405I35B20M00000
QUANTITY
405I35B20M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 405I35B20M00000
Internal Part NumberEIS-405I35B20M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information405 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series405
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance13pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405I35B20M00000
Related Links405I35B, 405I35B20M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
405I35B20M00000 Details Description
Related parts for 405I35B20M00000
IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
IC CTRLR BALLAST DIMMING 16-DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf
SINGLE M8 SHORT PW 2M PNP NC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf