Illinois Capacitor 405PHB400K4H
405PHB400K4H picture photo
Mfg. Part Number
405PHB400K4H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4UF 10% 400V RADIAL
Datasheet Download
405PHB400K4H.pdf
Availability of 405PHB400K4H
QUANTITY
405PHB400K4H Order Process
Ship out your order
Specifications of 405PHB400K4H
Internal Part NumberEIS-405PHB400K4H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package133
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance4µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405PHB400K4H
Related Links405PHB, 405PHB400K4H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
405PHB400K4H Details Description
Related parts for 405PHB400K4H
RES SMD 93.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 110MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 21POS ORG datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.25V WDFN6 datasheet.pdf
5' DB-9/M12 SERIAL CABLE datasheet.pdf
OSC XO 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf