CTS Electronic Components 406C35S19M66080
406C35S19M66080 picture photo
Mfg. Part Number
406C35S19M66080
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
406C35S19M66080.pdf
Availability of 406C35S19M66080
QUANTITY
406C35S19M66080 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406C35S19M66080
Internal Part NumberEIS-406C35S19M66080
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406C35S19M66080
Related Links406C35S, 406C35S19M66080 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
406C35S19M66080 Details Description
Related parts for 406C35S19M66080
MODULE SDRAM DDR 1GB 184DIMM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LONG LEVER SPDT 6A QC datasheet.pdf
ZACK STRIP PRINTED HORIZON datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 174MHZ-860MHZ SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf