CTS Electronic Components 406I35D16M93440
406I35D16M93440 picture photo
Mfg. Part Number
406I35D16M93440
Brief Description
Crystal 16.9344MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
406I35D16M93440.pdf
Availability of 406I35D16M93440
QUANTITY
406I35D16M93440 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406I35D16M93440
Internal Part NumberEIS-406I35D16M93440
TypeMHz Crystal
Frequency16.9344MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406I35D16M93440
Related Links406I35D, 406I35D16M93440 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
406I35D16M93440 Details Description
Related parts for 406I35D16M93440
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEADER 2.0 DUAL STR 60CKT GRAY datasheet.pdf
BUS BAR 50' HT SHRINK RD 8.830" datasheet.pdf
RES 619 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 120POS datasheet.pdf