CTS Electronic Components 407F35D008M0000
407F35D008M0000 picture photo
Mfg. Part Number
407F35D008M0000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
407F35D008M0000.pdf
Availability of 407F35D008M0000
QUANTITY
407F35D008M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 407F35D008M0000
Internal Part NumberEIS-407F35D008M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information407 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series407
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)407F35D008M0000
Related Links407F35D, 407F35D008M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
407F35D008M0000 Details Description
Related parts for 407F35D008M0000
CONN HEADER 2POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
16P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
OMNI PROTECTIVE ENCLOSURE datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER 1MM RED datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf