Vishay/Dale CRCW120651K1FKEC
CRCW120651K1FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120651K1FKEC
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120651K1FKEC.pdf
Availability of CRCW120651K1FKEC
QUANTITY
CRCW120651K1FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120651K1FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW120651K1FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120651K1FKEC
Related LinksCRCW1206, CRCW120651K1FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120651K1FKEC Details Description
Related parts for CRCW120651K1FKEC
CONN PLUG 6POS AWG28 STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
SITE LIC INTERLEAV/DEINTER XP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS MALE TYPE P R/A datasheet.pdf