JST Sales America Inc. 40FMN-BMTTR-A-TB
40FMN-BMTTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
40FMN-BMTTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
40FMN-BMTTR-A-TB.pdf
Availability of 40FMN-BMTTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
40FMN-BMTTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 40FMN-BMTTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-40FMN-BMTTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions40
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40FMN-BMTTR-A-TB
Related Links40FMN-BM, 40FMN-BMTTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
40FMN-BMTTR-A-TB Details Description
Related parts for 40FMN-BMTTR-A-TB
TWEEZER FLAT MICRO 13 4.72" datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
250 FAST REC 24-20 016TPBR datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
FUSE 1500A 660V 3FKE/115 AR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf