Bel Fuse Inc. 40IMX15-05-05-8
40IMX15-05-05-8 picture photo
Mfg. Part Number
40IMX15-05-05-8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT DUAL 5V 1.4A
Datasheet Download
40IMX15-05-05-8.pdf
Availability of 40IMX15-05-05-8
QUANTITY
40IMX15-05-05-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40IMX15-05-05-8
Internal Part NumberEIS-40IMX15-05-05-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX15
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)16.8V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.4A, 1.4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.1kV (2100V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case17-DIP Module (11 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max14W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40IMX15-05-05-8
Related Links40IMX15, 40IMX15-05-05-8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
40IMX15-05-05-8 Details Description
Related parts for 40IMX15-05-05-8
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 3.6A 8TSSOP datasheet.pdf
TOOL HAND SH PIDG S EXP 26-22AWG datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
LED PMI 8MM GRN 6MM PANEL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
IC ENERGY HARV CTRLR BATT 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STKS P 75OHM 200C datasheet.pdf