JAE Electronics KX15-40K4D-R-E1000E
KX15-40K4D-R-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
KX15-40K4D-R-E1000E
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 40POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX15-40K4D-R-E1000E.pdf
Availability of KX15-40K4D-R-E1000E
QUANTITY
KX15-40K4D-R-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-40K4D-R-E1000E
Internal Part NumberEIS-KX15-40K4D-R-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights6mm, 9mm, 12mm, 15mm, 18mm
Height Above Board0.226" (5.74mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-40K4D-R-E1000E
Related LinksKX15-40K4, KX15-40K4D-R-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-40K4D-R-E1000E Details Description
Related parts for KX15-40K4D-R-E1000E
RES SMD 340 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40M/MDM40H datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FERRULE 5/14D ZH WHITE 1=500PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 22POS THRUHL datasheet.pdf