Bel Fuse Inc. 40IMX35D12D12-8IG
40IMX35D12D12-8IG picture photo
Mfg. Part Number
40IMX35D12D12-8IG
Brief Description
DC/DC CONVERT QUAD 12V 0.7A
Datasheet Download
40IMX35D12D12-8IG.pdf
Availability of 40IMX35D12D12-8IG
QUANTITY
40IMX35D12D12-8IG Order Process
Ship out your order
Specifications of 40IMX35D12D12-8IG
Internal Part NumberEIS-40IMX35D12D12-8IG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIMX35 Series – 35 Watt DC/DC Converters
Standard Package1
Number of Outputs4
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 312V
Current - Output (Max)700mA, 700mA, 700mA
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.2kV (1200V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case19-DIP Module (17 Leads)
Size / Dimension3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max34W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40IMX35D12D12-8IG
Related Links40IMX35D, 40IMX35D12D12-8IG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
40IMX35D12D12-8IG Details Description
Related parts for 40IMX35D12D12-8IG
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
IC REG LDO -8V 1A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/PG 28CKT datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
LENS ARRAY ROUND 7 POS 38MM D 11 datasheet.pdf