Nichicon UHE1E681MHD6
UHE1E681MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1E681MHD6
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHE1E681MHD6.pdf
Availability of UHE1E681MHD6
QUANTITY
UHE1E681MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1E681MHD6
Internal Part NumberEIS-UHE1E681MHD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1E681MHD6
Related LinksUHE1E6, UHE1E681MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1E681MHD6 Details Description
Related parts for UHE1E681MHD6
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SOT891 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf