KEMET C340C473J1G5TA
C340C473J1G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C340C473J1G5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C340C473J1G5TA.pdf
Availability of C340C473J1G5TA
QUANTITY
C340C473J1G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C340C473J1G5TA
Internal Part NumberEIS-C340C473J1G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Marking Format Mar/2015
C3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C340C473J1G5TA
Related LinksC340C47, C340C473J1G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C340C473J1G5TA Details Description
Related parts for C340C473J1G5TA
Connector Header 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC TRANSMITTER ASK UHF 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRES 100PSI 6DIP PCB datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 15POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 22POS R/A datasheet.pdf
CONN TERM COVER 20POS .050 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC CLK GEN/JITTER ATTEN 80PBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 25W datasheet.pdf