Bel Fuse Inc. 40IMX35D15D15-8
40IMX35D15D15-8 picture photo
Mfg. Part Number
40IMX35D15D15-8
Brief Description
DC/DC CONVERT QUAD 15V 0.6A
Datasheet Download
40IMX35D15D15-8.pdf
Availability of 40IMX35D15D15-8
QUANTITY
40IMX35D15D15-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40IMX35D15D15-8
Internal Part NumberEIS-40IMX35D15D15-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Number of Outputs4
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 315V
Current - Output (Max)600mA, 600mA, 600mA
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case19-DIP Module
Size / Dimension3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40IMX35D15D15-8
Related Links40IMX35, 40IMX35D15D15-8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
40IMX35D15D15-8 Details Description
Related parts for 40IMX35D15D15-8
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf