3M 40MM-40MM-25-5590H-05
40MM-40MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
40MM-40MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
40MM X 40MM 1=25/PK
Datasheet Download
40MM-40MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 40MM-40MM-25-5590H-05
QUANTITY
40MM-40MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40MM-40MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-40MM-40MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeSquare
Outline40.00mm x 40.00mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40MM-40MM-25-5590H-05
Related Links40MM-40MM-, 40MM-40MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
40MM-40MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 40MM-40MM-25-5590H-05
IC DATA RETIMING PLL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN JACK STEREO R/A 5PIN 3.5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8SOP-J datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 800 OHM 6A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 140MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf