Honeywell Sensing and Productivity Solutions 40PC100G1A
40PC100G1A picture photo
Mfg. Part Number
40PC100G1A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR GAUGE 0-100 PSI
Datasheet Download
40PC100G1A.pdf
Availability of 40PC100G1A
QUANTITY
40PC100G1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 40PC100G1A
Internal Part NumberEIS-40PC100G1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series40PC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±3%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.18" (4.57mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Operating Temperature-45°C ~ 125°C
Package / Case6-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40PC100G1A
Related Links40PC1, 40PC100G1A Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
40PC100G1A Details Description
Related parts for 40PC100G1A
MODULE SDRAM DDR2 2GB 240DIMM datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 18POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 6POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf