Bourns Inc. 4108R-2-102LF
4108R-2-102LF picture photo
Mfg. Part Number
4108R-2-102LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8DIP
Datasheet Download
4108R-2-102LF.pdf
Availability of 4108R-2-102LF
QUANTITY
4108R-2-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4108R-2-102LF
Internal Part NumberEIS-4108R-2-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±2%
Number of Resistors7
Number of Pins8
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Size / Dimension0.465" L x 0.300" W (11.81mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4108R-2-102LF
Related Links4108R-, 4108R-2-102LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4108R-2-102LF Details Description
Related parts for 4108R-2-102LF
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC IGNITION HI ENERGY 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOUSING RECEPT 2POS VAL-U-LOK datasheet.pdf