Bourns Inc. 4116R-1-124
4116R-1-124 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-124
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-124.pdf
Availability of 4116R-1-124
QUANTITY
4116R-1-124 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-124
Internal Part NumberEIS-4116R-1-124
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-124
Related Links4116R, 4116R-1-124 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-124 Details Description
Related parts for 4116R-1-124
IC TRANSCVR BIDIRECT LV 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
PMR5/PMR7 ELBOW BOX CONN datasheet.pdf
TRANS L-BAND LDMOS 500W SOT539B datasheet.pdf