Bourns Inc. 4116R-1-124LF
4116R-1-124LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-124LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-124LF.pdf
Availability of 4116R-1-124LF
QUANTITY
4116R-1-124LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-124LF
Internal Part NumberEIS-4116R-1-124LF
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-124LF
Related Links4116R-, 4116R-1-124LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-124LF Details Description
Related parts for 4116R-1-124LF
OSC XO 4.9152MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
CAP CER 2PF 150V 0605 datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 3A datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 6"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf