Vishay/Dale RNC50H7501BSBSL
RNC50H7501BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7501BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7501BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7501BSBSL
QUANTITY
RNC50H7501BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7501BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7501BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7501BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7501BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7501BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7501BSBSL
PHOTOINTERRUPTER REFLEC .8MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 360RES 2M datasheet.pdf
OSC XO 150.291MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
LOCKNUT - 1 MAX-LOC USE30-0280 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP .47F 5.5V T/H datasheet.pdf
FUSE 500A 1250V 3SHT AR CU datasheet.pdf