Bourns Inc. 4116R-1-204
4116R-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-204
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 200K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-204.pdf
Availability of 4116R-1-204
QUANTITY
4116R-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-204
Internal Part NumberEIS-4116R-1-204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-204
Related Links4116R, 4116R-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-204 Details Description
Related parts for 4116R-1-204
SWITCH DIP SIDE-ACT SMD 6POS datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
SHEATH BANANA JACK 18-22AWG BLK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32SOIC datasheet.pdf
RES 226 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 94POS datasheet.pdf
RES 96.25 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf