Rohm Semiconductor MCR10ERTF3652
MCR10ERTF3652 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF3652
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF3652.pdf
Availability of MCR10ERTF3652
QUANTITY
MCR10ERTF3652 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF3652
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF3652
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF3652
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF3652 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF3652 Details Description
Related parts for MCR10ERTF3652
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
FM RADIO RECEIVER MODULE datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 14KHZ SC70-6 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC705LP4E datasheet.pdf
FFC/SL TM42 ASSY datasheet.pdf
CAP METALIC JAM NUT RCPT GREEN datasheet.pdf
16 V Auto-Zero, Rail-to-Rail Output Operational Amplifiers IC datasheet.pdf