Vishay/Dale RCL061212K0FKEA
RCL061212K0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061212K0FKEA
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061212K0FKEA.pdf
Availability of RCL061212K0FKEA
QUANTITY
RCL061212K0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061212K0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061212K0FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061212K0FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061212K0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061212K0FKEA Details Description
Related parts for RCL061212K0FKEA
VARISTOR 184.5V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC FM RADIO TUNER 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160POS .050 SMD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RED STRANDED-HOOKUP WIRE 18 AWG datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
ABV SW SPDT IMPRVD SHRT RLLR LVR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf