ITT Cannon, LLC KPT02E22-36PA206
KPT02E22-36PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E22-36PA206
Brief Description
CONN RCPT 36POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPT02E22-36PA206.pdf
Availability of KPT02E22-36PA206
QUANTITY
KPT02E22-36PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E22-36PA206
Internal Part NumberEIS-KPT02E22-36PA206
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E22-36PA206
Related LinksKPT02E22, KPT02E22-36PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E22-36PA206 Details Description
Related parts for KPT02E22-36PA206
CONN HEADER 4POS MATE-N-LOK TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 6A datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
10 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
POT 7.5K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
3650 0402 23NH 5% 2K RL datasheet.pdf