Bourns Inc. 4116R-1-250
4116R-1-250 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-250
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 25 OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-250.pdf
Availability of 4116R-1-250
QUANTITY
4116R-1-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-250
Internal Part NumberEIS-4116R-1-250
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1 Ohm
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-250
Related Links4116R, 4116R-1-250 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-250 Details Description
Related parts for 4116R-1-250
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC PROG SERIALIZER 27BIT 80-BGA datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ BIPOL ADC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COLLET FFA.1E. - 6.0MM DIA datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
381 TB SOCKET 45D datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf