Bourns Inc. 4116R-1-473LF
4116R-1-473LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-473LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-473LF.pdf
Availability of 4116R-1-473LF
QUANTITY
4116R-1-473LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-473LF
Internal Part NumberEIS-4116R-1-473LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-473LF
Related Links4116R-, 4116R-1-473LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-473LF Details Description
Related parts for 4116R-1-473LF
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 1206 datasheet.pdf