Bourns Inc. 4116R-1-500LF
4116R-1-500LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-500LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 50 OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-500LF.pdf
Availability of 4116R-1-500LF
QUANTITY
4116R-1-500LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-500LF
Internal Part NumberEIS-4116R-1-500LF
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-500LF
Related Links4116R-, 4116R-1-500LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-500LF Details Description
Related parts for 4116R-1-500LF
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR TLE 7230G 1.0 datasheet.pdf
SW SPDT 15A PNL MNT PLUNGER 125V datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1.5A MCPH6 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 44TSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 380V 16A CHASSIS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf