Vishay/Dale CMF553K2400FHEK
CMF553K2400FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K2400FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K2400FHEK.pdf
Availability of CMF553K2400FHEK
QUANTITY
CMF553K2400FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K2400FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF553K2400FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)