Bourns Inc. 4116R-1-683LF
4116R-1-683LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-683LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-683LF.pdf
Availability of 4116R-1-683LF
QUANTITY
4116R-1-683LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-683LF
Internal Part NumberEIS-4116R-1-683LF
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-683LF
Related Links4116R-, 4116R-1-683LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-683LF Details Description
Related parts for 4116R-1-683LF
TERMINAL TURRET DBL .141"L BRASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CLAMP METER 600AC W/DC AMPS datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
DVI-A/D RECEPTACLE OUTER EMI CAN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf