Amphenol Aerospace Operations MS27473T22A55PD
MS27473T22A55PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22A55PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T22A55PD.pdf
Availability of MS27473T22A55PD
QUANTITY
MS27473T22A55PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22A55PD
Internal Part NumberEIS-MS27473T22A55PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T22A55PD
Related LinksMS27473, MS27473T22A55PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T22A55PD Details Description
Related parts for MS27473T22A55PD
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE W/HDR 20mH 2.9A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD323 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
EMV.24/64.STO.1.29. datasheet.pdf
CAP FILM 510PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf