Bourns Inc. 4116R-1-823
4116R-1-823 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-823
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-823.pdf
Availability of 4116R-1-823
QUANTITY
4116R-1-823 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-823
Internal Part NumberEIS-4116R-1-823
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)