Bourns Inc. 4116R-1-913
4116R-1-913 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-913
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 91K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-913.pdf
Availability of 4116R-1-913
QUANTITY
4116R-1-913 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-913
Internal Part NumberEIS-4116R-1-913
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-913
Related Links4116R, 4116R-1-913 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-913 Details Description
Related parts for 4116R-1-913
IC GATE AND 2CH 2-INP SOT-23-8 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP POS HV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN IDC 60PIN TIN PCB datasheet.pdf
FIXED IND 81.6UH 800MA 463 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1153FCBGA datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2156K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf