Bourns Inc. 4116R-2-124
4116R-2-124 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-2-124
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 120K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-2-124.pdf
Availability of 4116R-2-124
QUANTITY
4116R-2-124 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-2-124
Internal Part NumberEIS-4116R-2-124
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-2-124
Related Links4116R, 4116R-2-124 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-2-124 Details Description
Related parts for 4116R-2-124
RES 3 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LVDS LINE DVR QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
1020-6A DIE SPACER datasheet.pdf
RES 464 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf