Bourns Inc. 4116R-2-124
4116R-2-124 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-2-124
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 120K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-2-124.pdf
Availability of 4116R-2-124
QUANTITY
4116R-2-124 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-2-124
Internal Part NumberEIS-4116R-2-124
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-2-124
Related Links4116R, 4116R-2-124 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-2-124 Details Description
Related parts for 4116R-2-124
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 10SON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 500MA TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES 130K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 510NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf