Bourns Inc. 4116R-2-330
4116R-2-330 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-2-330
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 33 OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-2-330.pdf
Availability of 4116R-2-330
QUANTITY
4116R-2-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-2-330
Internal Part NumberEIS-4116R-2-330
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1 Ohm
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-2-330
Related Links4116R, 4116R-2-330 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-2-330 Details Description
Related parts for 4116R-2-330
CONN TERM BLK SPACER DINRAIL datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE HV 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 30AU datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
A22TK-2LR-02-K04 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf